O našom vinárstve

Vinárstvo Bočko

KONTAKT

objednávky vín a ochutnávok

tel.: +421 905 446 150
e-mail: vino@mbocko.sk

marian-bocko-vino

Naše rodinné vinárstvo sme založili v apríli 1991. Avšak výrobe vína a pestovaniu viniča sa venuje v našej rodine už niekoľko generácií. Ja osobne už viac ako 40 rokov.

Volám sa Marián Bočko a pochádzam zo sedliackej rodiny, z maminej i otcovej strany. Moji starí rodičia žili v Šenkviciach a okrem iného sa venovali aj pestovaniu viniča a výrobe vína. Od detstva som sa teda stretával s hroznom a videl, ako dedo dorába víno v pivnici pod chalupou. Zaujímavé na mojom dedovi bolo to, že nikdy nepovedal, že je nejaké víno zlé, radšej odvetil – „dá sa pit“. Vedel totiž, čo obnáša práca vo vinohrade aj v pivnici, mal úctu ku každému výsledku vinárskeho umu. Rád som počúval starých rodičov ako rozprávajú o pôde a poľnohospodárstve, aj keď ich vzťah k tomu socialistickému bol negatívny, lebo im zhabali majetky.

Od malička som mal preto vzťah k prírode a hoc som vyrastal na sídlisku v Bratislave, vždy som rád chodil s rodičmi na záhradu do Šenkvíc. Poľnohospodárstvo sa mi zapáčilo a tak som si ho vybral aj ako predmet štúdia. Najskôr na strednej vinohradníckej škole v Modre a následne na dnešnej Mendelovej univerzite v Brne a Lednici. Po dokončení štúdia som pracoval v štátnej vinárskej firme v Senci ako vinohradník v Modre, neskôr ako vedúci ovocinárskej a škôlkarskej výroby.

Ako sa vraví, práca s pôdou sa mi dostala pod kožu. Obzvlášť tá vo vinici, tú mám najradšej. Víno mám samozrejme tiež rád, aj jeho výrobu, ale starať sa o vinohrad je jednoducho moja srdcovka.

NAŠE ZAČIATKY

V roku 1991 som založil živnosť, ale víno som už robil aj predtým. S manželkou sme začínali s tromi 50-litrovými demižónmi. Bývali sme vtedy v dome, ktorý sa nachádzal v Modre (lokalita Hliny) priamo vo viniciach a neskôr sme vyrábali do 5000 litrov vína ročne. Bolo to v čase, keď prišli do módy perlivé vína, ktorých výrobe sme sa začali venovať aj my.

Keď už nám bola pivnica pod domom malá, tak sme sa presťahovali do Šenkvíc a vinárstvo do Orešian, kde sme si prenajali Pállfyho pivnicu a po rozpade družstva aj cca 30 hektárov viníc. Najviac sme boli radi, že 10 hektárov týchto viníc tvorili červené (modré) odrody, pretože zhruba od roku 1990 začala na Slovensku závratne rásť spotreba červeného vína. Fanúšikovia vín si iste spomenú na prvú módnu odrodu – Cabernet.

Okrem sudových sme začali vyrábať aj akostné a prívlastkové vína. Pamätám si, že naše prvé zatriedené prívlastkové víno bolo z odrody André. Mali sme veľa hrozna, časť z neho sme aj predávali. Potom však nastal v Orešanoch boom výstavby rodinných domov a my sme prišli o najlepšie vinice. Tak sme to vzdali, zrušili prenájom zostávajúcich vinohradov aj pivnice a začali sa rozhliadať po nových.

Medzitým sme v Šenkviciach postavili dom, za ktorým sme potom ešte vybudovali vinárstvo, budovu, v ktorej sídlime už 17 rokov. Od mesta Modra sme si potom ešte prenajali vinohrad. Nachádza sa v Šenkviciach, na pôde bývalej šľachtiteľskej stanice, kde bolo vysadených 18 odrôd, väčšina v elitných klonoch, ktoré sa používali na množiteľské účely. Aj tu sme mali šťastie, lebo väčšina odrôd bola bielych a hádajte, aké víno prišlo zase do módy 😊

Základ našej práce je vinohrad.

Naše vinohrady sú v tzv. integrovanej produkcii. Nepoužívame žiadne hnojivo, máme mechanickú plečku, rady viniča máme zatrávnené špeciálnymi bylinami. Na ochranu viniča používame len prírodné prípravky a meď a síru, aj to len v limitovaných množstvách …

viac o našich vinohradoch

V našom vinárstve nájdete širokú skladbu vín.

Od ľahkých aromatických, až po dlhšie vyzrievajúce vína. Pri ich výrobe v plnej miere využívame modernú technológiu – riadené kvasenie, odkalenie, chladenie…

viac o našich vínach